wrzesień 2017

Mira

Zodiak: Panna

Maniacy gotowi do działania! PDF Drukuj Email

Będą rozgrywki sportowe, gra komputerowa w realu, karaoke koło ruin zamku, warsztaty fotograficzne oraz malowanie mostu. Już niebawem ponad 60 młodych mieszkańców Świętokrzyskiego uczestniczących w Programie Grantowym dla Młodzieży Mania Działania zacznie spełniać swoje marzenia i przekładać to, co zaplanowali na rzeczywistość.

Przez kilka tygodni Maniacy pilnie przygotowywali się do realizacji swoich społecznych projektów. Za nimi warsztaty pracy w grupie, zarządzania projektem i promocji. Wkrótce zaczną podejmować pierwsze samodzielne kroki w działaniu. Mają między 15 a 20 lat i olbrzymia większość z nich nigdy jeszcze nie działała społecznie. Inicjatywy jednak i motywacji im nie brakuje!

Co chce robić młodzież?

Patrząc na pomysły, z jakimi zgłasza się młodzież do Programu „Mania Działania”, trudno nie wyjść ze zdumienia. Okazuje się, że nie tylko im w głowie imprezy i siedzenie przed komputerem. Bacznie obserwują swoje środowisko, widzą jego potrzeby, mają swoje zainteresowania, które chcą rozwijać. Za grant w wysokości 1.000,00zł, który otrzymują w ramach Programu jest to możliwe.

Kto pomyślałby, że w dzisiejszych czasach młodzież lubi spędzać czas na obserwacji zwierząt … a jednak. Czwórka przyjaciół z gminy Krasocin zaprosi rówieśników do udziału w nocnych wyprawach, podczas których wypatrywać będą dzikich zwierząt. To ich sposób na wakacje.

Grupa Black Raven pasjonuje się ASG (Air Soft Gun). Zorganizują w lasach koło Staszowa grę terenową opartą na scenariuszu gry komputerowej. Każdy z jej uczestników otrzyma odpowiednie przygotowanie oraz cały sprzęt konieczny do odegrania zaplanowanej roli. Do obsadzenia kilka ról, m.in. zombie.

W Rytwianach młodzież zajmie się promocją ruin zamku i zorganizuje turniej dzikich drużyn, w Osieku powstaną fotografie mieszkańców, w Bogorii odbędą się rozgrywki sportowe, w Wiązownicy Kolonii młodzież pomaluje zniszczony most, w Bielinach będą uczyć innych śpiewać, będzie capoeira i piknik, w Umrze młodzież zajmie się organizacją czasu wolnego dzieci a w Zagnańsku będą promować turystyczne walory gminy. Dużo, prawda?

A co jeśli nie dadzą rady?

W Manii Działania nie jest najważniejsze to, by zrealizować w 100% wszystko, co się zaplanowało. Najważniejsze jest, by młodzi ludzie w grupie podjęli inicjatywę i wspólnie przeszli przez wszystkie etapy pracy.

- Nikt nie mówi im, że będzie łatwo, ale wiemy, że dadzą z siebie wszystko, by doprowadzić do wspólnego sukcesu. Bo każdy z tych pomysłów wypłynął z ich pasji i potrzeb. A to daje największą motywację do działania i pokonywania przeszkód. – odpowiada Justyna Górska-Sekuła, koordynator Manii Działania.

O wszystkich 13 projektach młodzieży realizowanych w ramach tegorocznej edycji „Manii Działania” można poczytać na stronie www.maniadzialania.pl (zakładka ‘projekty’). W Programie uczestniczy młodzież z 7 gmin województwa świętokrzyskiego, jest ich w sumie 61 osób, z czego najmłodsza ma 15 lat a najstarsza 20.