grudzień 2018

Florian, Jolanta, Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław

Zodiak: Strzelec

Fotorelacja - Uroczystości patriotyczne - 74 rocznica akcji "Burza" - Ceber 15.07.2018 r. PDF Drukuj Email
środa, 08 sierpnia 2018 20:21

Fotorelacja - Uroczystości patriotyczne - Ceber - 15.07.2018 r.

15 lipca 2018 roku w miejscowości Ceber odbyła się patriotyczna uroczystość obchodzona w 74 rocznicę „Akcji Burza”. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku z krzyżem uroczystą polową mszą świętą celebrowaną przez kś. proboszcza parafii Kiełyczna Jerzego Kubika i kś. kanonika Stanisława Zarębę. Wśród licznie zgromadzonych byli, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK koło w Sandomierzu ppłk. Janusz Jakubowski, Danuta Paszkowska członek zarządu ŚZŻAK, wójt gminy Władysław Brudek, członek zarządu powiatu staszowskiego Jerzy Chudy, radni gminy Bogoria z przewodniczącym Maciejem Tutakiem na czele, dyrektor GOK w Bogorii Zofia-Ligia Janda z pracownikami. Przybyły poczty sztandarowe  miejscowych organizacji, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Niezłomni” z Sandomierza i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Oddział Partyzancki „Jędrusie” Pawła Ciepieli ze Staszowa. Wśród przybyłych byli wyjątkowi goście jak  Alicja Kaszyńska ps. „Sarna”, łączniczka 2 pułku piechoty Legionów i  Zbigniew Kondracki, łącznik majora Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” - dowódcy 2 pułku piechoty AK. Do Cebra przyjechali kolarze z PTTK Klubu Rowerowego im Adama Bienia ze Staszowa uczestnicy XV Rajdu Pamięci Staszów-Ceber. W tegorocznych obchodach uczestniczyła X Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po zakończonej mszy świętej złożono przy pomniku kwiaty, zapalono znicze, oddano salwy honorowe. Wójt gminy Władysław Brudek podziękował wszystkim za przybycie i uczestnictwo w uroczystościach. Gospodarzom miejsca za organizację wydarzenia i dbanie o miejsce pamięci narodowej, jakim jest pomnik w Cebrze.

W części biesiadnej, lokalni gospodarze poczęstowali wszystkich żołnierską grochówką. Wydarzenie urozmaicała muzyką kapela Sami Swoi, oraz zespół CDN. Na stoisku promocyjnym Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii promował własną publikację „Ocalić od zapomnienia”, w której treść nawiązuje do wydarzeń okresu II wojny światowej, jakie miały miejsce na terenie obecnej gminy Bogoria.

>>> Więcej zdjęć w naszej Galerii - kliknij tutaj aby zobaczyć <<<